Timur Soykan: Kürt Tilkisi lakaplı Rawa Majid’e operasyon bilgileri nereden sızdı?

6 Eylül’de İstanbul Ağaoğlu Maslak 1453 adlı lüks sitede yaşanan silahlı çatışmanın ardından yapılan soruşturmada, saldırının hedefinin İsveç’teki suç örgütü lideri Rawa Majid olabileceği ortaya çıktı. 2020 yılında örgüte yapılan operasyonda yurt dışına kaçtığı saptanan Majid’in Maslak 1453 sitesinde 400 bin dolara ev aldığı ve bu sayede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu bilgisine ulaşıldı. İsveç yetkilileri Rawa Majid’in Türk vatandaşı olduğu gerekçesiyle İsveç’e iade edilmediğini açıkladı. Majid’in yurt dışından signal uygulaması ile çetesine verdiği talimatlar sonucu İsveç’te kanlı çatışmalar yaşandığı, sivillerin bu çatılmalarda hayatını kaybettiği belirtildi.

Birgün yazarı Timur Soykan, İstanbul’un nasıl bir mafya merkezine dönüştüğünü anlattı, büyük suç örgütlerinin çatışmalarına sahne olan kentte sivillerin de zarar gördüğünü belirtti. Rawa Majid hakkın İsveç’ten gelen bilgilerin, Türk yetkililerce örgüte sızdırıldığına ilişkin iddialara da değinen Timur Soykan’ın “Barona vatandaşlık bize kurşun” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İsveç’teki en büyük suç örgütünün lideri Rawa Majid’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıyla ilgili haber hazırlarken bir duyum almıştım. Rawa Majid’in Maslak 1453’te evleri olduğu iddia ediliyordu. Duyum doğruymuş. Ve lüks sitede kurşunlar buna işaret etti. Yani 400 bin dolar karşılığında uyuşturucu baronlarına vatandaşlık verilmesinin bedelini kurşunlarla ödüyoruz.

KÜRT TİLKİSİ VE ÇETESİ

Iraklı bir Kürt olan İsveç vatandaşı Rawa Majid, 37 yaşında. Uppsala kentinde suç örgütünü kurdu ve İsveç’teki uyuşturucu pazarının büyük kısmını rakiplerine dehşet saçarak ele geçirdi. ‘Kürt Tilkisi’ lakabını kullanıyordu. İsveç polisi, 2020 yılında ‘Uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs’ suçlamalarıyla suç örgütüne operasyon yaptı ama Rawa Majid kayıplara karışmıştı. İsveç, Interpol tarafından dünyada aranması için kırmızı bülten çıkardı.

O firari duruma düştükten sonra İsveç’te Yunan asıllı çete lideriyle arasında büyük savaş başladı. Sadece 2022 yılından itibaren İsveç’in başkenti Stockholm ve çevresinde onlarca silahlı ve bombalı saldırı yaşandı. Stockholm’deki bir lokantaya düzenlenen silahlı saldırıda orada yemek yiyen 15 yaşındaki çocuk öldü. İsveç’in suç cennetine dönüştüğü tartışılırken ülkenin yetkilileri, Rawa Majid’in çetesine yurt dışından Signal uygulamasıyla talimatlar verdiğini öne sürdü.

BANKTA PARA UNUTAN ADAM BARON ÇIKTI

15 Nisan 2022’de Marmaris’te bir belediye işçisi parkta bankta unutulmuş para dolu bir çanta buldu. Polis 12 bin dolar olan çantanın sahibini kamera kayıtlarından bularak karakola çağırdı. Bu kişinin ‘Baron’ lakabını da kullanan Rawa Majid olduğu ortaya çıktı. Marmaris’te kaldığı villaya yapılan baskında Rawa Majid adına İsveç pasaportu da bulundu.

İlk haberlerde ‘Miran Othman’ adına sahte Türk vatandaşı kimliği de ele geçirildiği söyleniyordu.

VİLLA ALIP VATANDAŞ OLMUŞ

Oysa Türk vatandaşlığı sahte değildi. Rawa Majid önce Irak’a giderek adını ‘Miran Othman’ olarak değiştirmişti, daha sonra 400 bin dolara Bodrum’dan bir villa alarak Türk vatandaşı olmuştu. Özetle, kırmızı bültenle aranan uyuşturucu baronuna ‘Miran Othman’ adıyla vatandaşlık verilmişti. İsveç yetkilileri de Rawa Majid’in Türk vatandaşı olduğu gerekçesiyle İsveç’e iade edilmediğini açıklamıştı.

Rawa Majid, Marmaris’te yakalanmasından 4 ay sonra tahliye edildi. Bunu BirGün Gazetesi’nde yazdığımız haberle duyurmuştuk.

DAHA ÖNCE DE YAKALANMIŞ, BIRAKILMIŞ

4 Ağustos 2022’de Bodrum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde Rawa Majid, Türkiye’deki adıyla Miran Othman’ın tutukluluk incelemesi için duruşma açılmıştı. Burada söz alan avukatı şöyle demişti:

‘Şüpheli Türk vatandaşıdır. İstanbul’da oturmaktadır. İstanbul’da işyeri vardır… Çocukları vardır, karnından ameliyatlıdır. Kaçma şüphesi yoktur.’

Sulh Ceza Hakimliği, Rawa Majid’i tahliye etti. Üstelik kararda Rawa Majid’in daha önce Bodrum’da yakalandığı ancak tutuklanmadığı anlaşılıyordu. Şöyle yazılmıştı:

‘Şüphelinin Bodrum’da yakalandığı tarihte üzerine atılı suçu öğrenmesine rağmen kaçmadığı, daha sonra Marmaris’teki evinde yakalandığı…’

Bodrum Sulh Ceza Hakimliği yurt dışına çıkış yasağı ve haftada iki gün karakolda imza verme şartı getirmişti.

‘İSVEÇ’İN VERDİĞİ BİLGİLER ÇETEYE GİTTİ’

Son olarak İsveç medyasında yer alan habere göre; İsveç’in Rawa Majid hakkında Türkiye’ye gönderdiği istihbarat bilgileri, İsveç’te yakalanan bir suç örgütü mensubunun cep telefonundan çıktı. Bu bilgilerin İsveç’ten Türkiye’ye en üst düzeyde teslim edildiği öne sürüldü. İsveçli yetkililer, Rawa Majid’in Türkiye’de tutuklanmasını sağlayacak bilgilerin çetenin eline geçmesinin büyük skandal olduğunu söyledi. Çetenin operasyonlara karşı önlem almasını sağlayacak bilgilerin Türk yetkililerce sızdırıldığı iddia edildi.

Ve Maslak 1453’te Rawa Majid’in hedef olduğu çatışma yaşandı.

Rawa Majid’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kırmızı bültenle aranan bir uyuşturucu kaçakçısı olduğunun anlaşılmasına karşın iptal edilmedi mi? İptal edilmediyse bunu kim sağlıyor? İptal edildiyse halen nasıl İstanbul’da yaşıyor. Rawa Majid’i Türkiye’de kim koruyor? İsveç’ten alınan istihbarat bilgileriyle neden operasyon yapılmadı? Ve bu bilgileri çeteye kim sızdırdı?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir