NASA yörüngesel uçuşlar için testlere başlıyor!

Ajans, ISS’ye yapılacak yolculuklarda SpaceX uzay aracına alternatif sağlayacak olan Sierra Space’in ilk Dream Chaser’ını teslim almaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki haftalarda uzay uçağı Ohio’daki NASA test alanına doğru yola çıkacak. Ajans, Tenacity adını verdiği aracı bir ila üç ay arasında test edecek. Ars Technica’ya göre NASA, Tenacity’nin roket fırlatma zorluklarına dayanabilmesini sağlamak için titreşim, akustik ve sıcaklık testleri yapacak. NASA mühendisleri, hükümet ve yüklenici ekipleriyle birlikte Tenacity’nin ISS’ye yaklaşmasının güvenli olduğundan emin olmak için testler yürütüyor.

NASA yörüngesel uçuşlar için testlere başlıyor!

Uzay uçağı, roketin faydalı yükünün içine sığmasını sağlayan katlanabilir kanatlara sahip. Tenacity’nin ilk görevinde ISS’de 45 gün kalması planlanıyor. Daha sonra, birçok uzay aracının yaptığı gibi okyanusa düşmek yerine, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki eski uzay mekiği iniş pistinden Dünya’ya dönecek. Sierra, uzay aracının herhangi bir uyumlu ticari piste inebileceğini söylüyor.

Mevcut durumda SpaceX, NASA görevleri için tamamen sertifikalı uzay aracı işleten tek şirket. Boeing ayrıca 2014 yılında NASA için bir kapsül geliştirmek üzere bir sözleşme kazandı ancak Starliner henüz ISS’ye herhangi bir astronot taşımadı. Sierra Nevada (Sierra Space’in 2021’de ayrıldığı yer) daha önce bu işletmelerle NASA ticari mürettebat programı sözleşmeleri için rekabet etmişti, ancak kaybetti. Ancak şirketin Dream Chaser’ı şimdilik kargo operasyonlarına odaklanacak şekilde yeniden düzenlemesinin ardından NASA, 2016 yılında istikrarlı kargo taşımacılığı sağlayıcılarına katılmak için Sierra’yı seçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir