Minik Hamleler ile satranç okul öncesine yayılıyor

Minik Hamleler ile satranç okul öncesine yayılıyor

 

Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası tarafından satranç sporunu yaygınlaştırmak hedefiyle yürütülen çalışmaların yeni adımı olarak, okul öncesi 

eğitime yönelik hazırlanan Minik Hamleler projesi hayata geçirildi.  

 

Anaokulu çağındaki çocukları erken yaşta satranç sporuyla tanıştırmayı, çocukların gelişimine katkı sunmayı ve ülke genelinde satranç sporcularının sayısını artırmayı hedefleyen “Minik Hamleler” projesi, Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ve İş Bankası iş birliğiyle başlatıldı. 

Projenin ilk adımı TSF Başkanı Gülkız Tulay, Ankara Sincan Kaymakamı Levent Kılıç, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bilen ve İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Meltem Atılgan’ın katıldığı törenle Ankara Sincan Devlet Hatun Anaokulu’nda atıldı.    

“Satrançla erken yaşta tanışan çocuklar ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak”

Açılışta konuşan TSF Başkanı Gülkız Tulay, Minik Hamleler projesinin çocuklara erken yaşta satrançla tanışma fırsatı sunacağını belirterek, “Bu proje ülkemiz için önemli bir kazanım. Ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ile ilkokul ve ortaokullarda açtığımız 35 bin satranç sınıfından sonra anaokullarında hayata geçirdiğimiz ‘Minik Hamleler’ projesi, genç zihinleri geliştirirken ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyacak. Çocuklarımız için yaptığımız her hamle, ülkemizin refahına katkı sağlayacak ve bizi daha aydınlık bir geleceğe hazırlayacak. Satranç artık gençler arasında parlıyor, aileler satranca daha çok ilgi gösteriyor. Bundan mutluyuz. Bu ve bunun gibi birçok projede satranç camiamızı destekleyen Türkiye İş Bankası ailemize yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“Minik hamleler, geleceğin satranç sporcularının yetişmesi için büyük bir hamle”

İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Meltem Atılgan ise TSF ile birlikte adı “minik hamleler” olsa da geleceğin satranç sporcularının yetişmesi açısından büyük bir “hamle” olması hayaliyle bu projeyi başlattıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Satranç Federasyonu ile iş birliğinde 18. yılımız. Bugün başarılarıyla gururlandığımız pek çok sporcumuz, 18 yıl önce bu sıralarda oturuyordu. Belki bugün hamle yapacak olan miniklerimiz içinden de yarının şampiyonları çıkacak. Her şeyden önce satranç tahtası üzerinde yapılan her hamle çocuklarımızın zihinsel gelişimlerine mutlaka katkı sağlayacak, hayata dair de önemli deneyimler kazandıracak.” 

Satranç ilk ve ortaokullardan anaokullarına yayılıyor

2005 yılından bu yana TSF’nin ana sponsorluğunu yürüten İş Bankası, ilkini 2007 yılında açtığı “Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfları” ile öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren bu sporla tanışmasına vesile oluyor. Minik Hamleler projesiyle okul öncesi eğitim çağındaki çocukların eğitim panosu, satranç takımları, eğitim kitapları ve eğitim videolarının desteğiyle satranç sporuyla tanışmaları hedefleniyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir